Orange Triad - 270 tablets
Не сте регистриран?
Регистрация! Лесно е, отнема 1 минута и дава достъп до промоции и много други
2400лв.
Витамин С играе огромна роля в подсилването функциите на имунната система. Като антиоксидант, Витамин С помага за неутрализиране на свободните радикали в клетките. Витамин С е водоразтворим витамин. Това е термин, който включва 2 съединения – аскорбинова и дехидроаскорбинова киселина. Като добавки към храната са разрешени следните съединения: L-аскорбинова киселина, натриев, калциев и калиев L-аскорбат, L-аскорбил 6-палмитат.
Средно дневни потребности
Определените потребности от витамин С в различните страни са в границите 40-80 мг дневно. Според българските физиологични норми за хранене за възрастни мъже и жени те са 70 мг. Международно приетите референтни стойности за средно дневни потребности от витамин С за възрастни, независимо от пола, са 60 мг.
Действие
Витамин С е необходим за:
➡ образуването на колагена други органични съставки на междуклетъчната основа на костите,
зъбите и стените на кръвоносните съдове;
➡ оптималната активност на някои ензими – чернодробни детокификационни ензимни системи, ензими, свързани със синтеза на редица аминокиселини и невротрансмитори (вещества, което участват в пренасянето на нервните импулси);
Хранене за здраве
Витамините като добавки към храната спомагат за:
➡ антиоксидантната защитна система на клетките;
➡ всмукването на желязото от растителните продукти, като превръща желязото в по-лесно усвоима форма.
Простуда
В някои проучвания е установено, че високите дози от витамин С може да намаляват симптомите на простудата, при други изследвания тези резултати не се потвърждават.
Рак
В много изследвания е установено, че витамин С , поради антиоксидантните си свойства, оказва защитно действие срещу някои видове рак. Други механизми на антираковото действие на витамин С е потискане образуването на канцерогенни нитрозосъединея, стимулиране отговора на имунната система и на детоксикиращите ензими. Установено е, че витамин С намалява риска от рак на стомаха, устната кухина, дихателната и храносмилателната тръба, белия дроб, панкреаса (задстомашнатажлеза), маточната шийка.
Сърдечно-съдови заболявания
Епидемиологични проучвания са показали, че ниският прием на витамин С е свързан с увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания. Счита се, че това се дължи на понижаващия ефект на витамина върху повишените нива на холестерола. Тези ефекти на витамин С не са потвърдени във всички изследвания. Витамин С може да има също понижаващ ефект върху диастоличното и систоличното кръвно налягане.
Катаракта
Установено е, че ниският прием на витамин С увеличава риска от старческа катаракта.
Заздравяване на рани
При допълнителен прием на витамин С като хранителна добавка се подобрява и ускорява заздравяването на раните, свързано с участието на витамин С в синтеза на колагена.
Противопоказния
Взимането на витамин С като хранителна добавка трябва да става с внимание при:
➡ диабет ( намеса в метаболизма на глюкозата);
➡ дефицит на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (риск от хемолитична анемия;
➡ хемохроматоза;
➡ бъбречни увреждания;
Хранене за здраве
Витамините като добавки към храната могат да предотвратят:
➡ сидеробластна анемия и таласемия.
Токсичност
Витамин С е един от най-безопасните витамини. Счита се, че не съществуват сериозни рискове за здравето при прием на витамина до 10 г дневно, но продължителен прием над 1 грам дневно може да предизвика диария, която се дължи на големите невсмукани количества витамин С в червата.
При здрави хора високият прием на витамин С не увеличава риска от образуване на бъбречни оксалатни камъни независимо, че оксаловата киселина е краен продукт на обмяната на витамина. При хора с бъбречни увреждания не се препоръчва прием на по-големи количества от 100-200 мг дневно.
Безопасен прием като добавка към храната
Възрастни: при продължителен прием – 1000 мг дневно. При краткосрочен прием – 2000 мг